Ankara Kürtaj

Kadın olsun, erkek olsun kürtaj kelimesini duymayan yok gibidir. Buna karşın yine pekçok kişi kürtajın sadece bebek aldırmak olduğunu düşünür. Oysa kürtaj en çok istenmeyen ya da zorunluluk durumunda gebeliğin sonlandırılması için uygulanan bir işlem olmasına karşın kelime olarak sadece bu işlem için kullanılan bir terim değildir. Ankarada bulunan Dr.Meltem ERHAN muaynehanesinde öncelikle kürtaj ile ilgili olarak yapılan görüşmelerle mudahalenin tüm riskleri anlatılarak kişiye bu konuyla ilgili detaylı rehberlik hizmeti verilmeye çalışılmaktadır.

Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir. Örneğin diş hekimleri de diş etlerindeki lezyonları temizlemek için kürtaj yaparlar. Sozcüğün doğru şekli kürtaj değil küretajdir. Ancak dilimize kürtaj olarak yerleşmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında kürtaj terimi rahim içerisinden herhangi bir dokuyu birtakım aletler ile kazıyarak alma işlemi için kullanılır. Bu dokular gebelik ürünü olabileceği gibi biopsi ya da tedavi amaçlı alınan dokular da olabilir.Kadın hastalıkları ve doğum bölümünce yapılan küretajlar iki aşamalıdır. Birinci aşama rahim ağzının genişletilmesi (dilatasyon), ikinci aşama ise küretajdır (curettage). Bu nedenle işlem için kullanılması gereken en doğru terim ingilizce Dilatation and Curettage kelimelerinin başharflerinden oluşan D&C'dir.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kürtaj kadın doğum hekimlerinin en çok uyguladığı cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Özet : Adet Gecikmesi ,Adet Gecikmesi Neden Olur ,Adet Gecikmesi İle İlgili Kısa Bilgiler
Anahtar Kelimeler : Adet Gecikmesi Neden Olur ,Adet Gecikmesi ,Adet Gecikmesi Neden
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
Adet Gecikmesi Neden Olur , Adet Gecikmesi Neden , Gecikmeli Adet Neden Olur, Adet Gecikmesi Neden , Adet Gecikmesi Ne Zaman Olur, Adet , Ne zaman adet olunur , Ne Zaman Adet Olunmaz , Ay Başı Günü , Ne Zaman Olur Adet Gecikmesi ,
 
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011