Gıda İntoleransı Belirtileri

Belirtiler:

Uzmanlara göre, gıda intoleransı ile bazı sağlık sorunlarını arasında doğrudan ilişki vardır. Eğer;
 

  • Vücudunuzun bazı gıda maddelerini pek de iyi tolore etmediğini düşünüyorsanız,
  • Yemeklerden sonra kendinizi hep yorgun hissediyorsanız,
  • Gaz, kabızlık, ishal, IBS gibi sorunlarınız varsa,
  • Kilo sorununuz varsa ve kilonuz bir günde bile kayda değer şekilde azalıp artabiliyorsa,
  • Yemek yemediğiniz zaman sorunlarınız azalıyorsa,
  • İltihapla seyreden cilt sorunlarınız varsa ve kaşınıyorsanız,
  • Migren, kronik yorgunluk hatta depresyonunuz varsa,
  • Hiperaktivite ya da dikkat toplayamama gibi sorunlarınız varsa,

ImuPro300 testi yaptırmanızda fayda var demektir çünkü bu belirtiler gıda intoleransının göstergesi olabilir…

Gıda Duyarlılığı Semptomları Nelerdir?

Gıda duyarlılığının en önemli sendromu kronik enflamasyondur.

Migren

Migren ağrıları birkaç dakika sürebileceği gibi saatlerce hatta günlerce de devam edebilir. Başın yarısında zonklamalar, bulantı ve hatta kusma görülür. Görüş bozulur ve kişinin gözünün önünde bulanık lekeler, siyah benekler uçuşur. Bu yüzden migren hastaları, özellikle güneş ve ışıktan uzak dururlar. Migrenin en önemli özelliği periyodik ataklar şeklinde ortaya çıkmasıdır.Kronik enflamasyondan etkilenen seratonin metabolisması en temel migren mekanizmasıdır. Besin intoleransları ve sebep oldukları enflamatuar reaksiyonlar beyinde seratonin hormonunun salıgısını azaltır ve normalden düşük serotonin düzeyin sebep olurlar. Migren hastalarında da seratonin hormonunun eksikliği gözlenmiştir. Eğer besin duyarlılığınız olduğunu bilmeden bu tür besinleri tüketirseniz beyin seratoninin salgısının azalması da migren ataklarına sebep olacaktır.,

Açıklanan bir diğer mekanizmada histamin bazlı enflamatuar reaksiyonların damar daralması ve genişlemesini düzenlemesi üzerinedir. Migrenin sebeplerinden biride normal dışı damar daralması ve genişlemesidir. Gıda duyarlılığına bağlı kronik enflamasyon reaksiyonları normal dışı damar daralması ve gelişmesine yol açarak migrene sebebiyet verebilmektedir.

Mide, Barsak Problemleri, İritable Barsak Sendromu

Genellikle hangi besinin bizde gaz ve şişkinlik şikayeti oluşturduğunu besinleri teker teker deneyerek bulmaya çalışırız. Fakat birden çok besin veya besin kombinasyonu bizde gaz ve şişkinlik problemi yaratıyorsa bu besinleri bulmak imkansızlaşır ve hayatımız boyunca nedenini anlayamadığımız gaz-şişkinlik problemi yaşamak zorunda kalırız. Gaz ve şişkinlik problemlerinin oluşma sebebi yediğimiz besinlerin vücutta doğru olarak sindirilememesidir. Doğru sindirilmeyen besin vücutta şişkinlik, ödem ve gaz , kaşınma gibi şikayetler oluşturur. Inek sütü, gaz ve şişkinlik problemlerini oluşturduğunu bildiğimiz en yaygın besindir . İnek sütü bileşeni laktozu sindiren laktaz enzimidir ve çoğu kişide laktaz enzimi vücuttan salgılanmaz veya yetersiz salgılanır. Siz süt veya sütlü gıdaları tükettiğinizde enzim eksikliğinden dolayı vücutta sindirilmeyen laktoz, gaz ve şişkinlik oluşturur. Buna tıp dilinde laktoz intoleransı denir.

Gaz ve şişkinlik problemlerinin yanında İritabl barsak sendromu (IBS) en sık görülen sindirim sistemi bozukluklarından biridir. Özellikle endüstrileşmiş ülkelerde çok sık rastlanır. Belirtileri kişiden kişiye değişmekte beraber; karın ağrısı, kabızlık ve/veya ishal, şişkinlik ve aşırı gaz, nefes darlığı, dışkıda mukus benzeri yapı, bağırsakların tam boşaltılamadığı hissi, yorgunluk, çok sık idrara çıkma isteği, sırt ve bel ağrısı, genellikle görülebilir. Yakın zamana kadar İritabl barsak sendromunun (IBS) sebebi tam olarak bilinmemekteydi. Oysa son yıllarda yapılan çalışmalar, bağırsak hastalıkları ile gıda duyarlılığı arasındaki bağlantıyı açıkça ortaya çıkarmıştır. Gıda duyarlılığı sonrası sorunlu gıdaları diyetlerinden çıkaran hastalarda %90’lara varan iyileşme oranları tespit edilmiştir.

Özet :   Gıda İntoleransı Belirtileri ,Gıda İntoleransı Belirtileri
Anahtar Kelimeler :   Gıda İntoleransı Belirtileri , Gıda İntoleransı Belirtileri ,Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
Gıda İntoleransı , İntolerans Belirtileri , Gıda İntoleransı , Gıda İntoleransı Belirtileri , Gıda İntoleransı Belirtileri , Gıda İntoleransı Belirtileri , Gıda İntoleransı Belirtileri , Gıda İntoleransı Belirtileri ,Gıda İntoleransı Belirtileri , Gıda İntoleransı Belirtileri
 
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011