Gıda Duyarlılığı Nedir?

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve tükettiğimiz birçok besin vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz peynir veya yoğurt eğer vücudumuz tarafından doğru olarak sindirilemiyor ise, vücudumuz bu peynirin içindeki proteinlere karşı bağışıklık tepkisi gösterir. Bu olumsuz etki "Gıda Duyarlılığı" olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere sebep olur. Eğer belirli bir gıdaya karşı vücudumuzun bağışıklık konusunda problemi varsa, bir antikor gurubu olan G tipi globulinleri (IgG) oluşturmaya başlar. Gıda duyarlılığının sebep olduğu reaksiyonlar istenmeyen IgG tipi globinlerin ürünüdür.

Gıda Duyarlılığı gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Gıda alerjisi (Tip 1 allerji) gıda duyarlılığından (Tip 3 allerji) farklıdır. Gıda alerjisi az kişide görülür ve kısa bir süre içinde öldürücü etkilere kadar varan sonuçlar doğurabilir. Örneğin fıstığa veya herhangi bir deniz mahsullüne gıda alerjileri olan kişiler 30 dakika ile 1 saat arası kısa bir sürede anaflaktik şoka girerek nefes bile alamaz druma gelebilirler. Gıda duyarlılığının aksine gıda alerjisi tamamen bir kısa dönem bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak tanımlanır. Gıda allerjisinde etken antikor E tipidir (IgE).

Gıda duyarlılığı gıda alerjisinden daha sıklıkla görülür. Temelde bir gıda ürününe veya gıda katkısına gösterilen normal dışı reaksiyondur ve kesinlikle kısa dönem bağışıklık cevabı içermez. Bu yüzden gıda duyarlılığında yediğimiz yiyeceklerin olumsuz etkisi gecikmeli olarak birkaç saat ya da gün arasında çıkmaya başlar. Normal beslenen bir insan, bir kaç saat veya bir kaç gün içinde birçok yiyecek yediği için, yaşadığı sorunun gıdadan olduğunu tahmin etse bile hangi gıdadan olduğunu tespit etmesi çok zordur.

Örneğin sabah yumurta yemiş ve sonra geceye kadar 2 öğün farklı yemek yemiş biri, gece yatmadan ortaya çıkacak bir bağırsak sorununun sabah yemiş olduğu yumurtanın içindeki proteine bağlayamaz. Gıdaduyarlılığınızın olması, belirli gıda bileşenlerine karşı vucudunuzda ters bir reaksiyon oluşacağı anlamına gelir. Bu durum, bağışıklık sistemi ile direk ilintili değildir. Bu bağlamda gıda duyarlılığı gıda alerjisinden çok farklıdır.

Çoğunlukla farkında olunmasa da Gıda Duyarlılığına bağlı alerjik reaksiyonlar günümüzde en çok rahatsızlıklara neden olan faktörlerdendir. İngiliz Alerji Vakfı’nın (British Allergy Foundation) tahminine göre Avrupa ve ABD toplumun % 45’i gıda duyarlılığına bağlı sağlık sorunları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemin kişiye göre değişen gıdalara tepki vermesinden oluşan enflamasyon, farklı hastalıklara neden olabilir:

Özet :   Gıda İntolerans Testi ,Gıda Duyarlılığı Nedir
Anahtar Kelimeler :   İntolerans testi, Gıda Duyarlılığı Nedir , İntolerans ,Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi , Gebelikte Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi ,Gıda İntolerans Testi , Gıda İntolerans Testi
 
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011