İnsan Papılloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu

(Condyloma accuminata)

Etken:

DNA virüslerinden olan Papovaviridae içinde yer alan, insanda hastalık oluşturduğu bilinen 60'dan fazla tipi olan Humarı Papilloma Mirüs'tür. Özellikle tip 16 ve 18 HPV, serviks kanserleri ile yakından ilişkili olarak bulunmuştur. Tıp 6 ve 11 ise çoğu genital siğillerde ve solunum sistemi papillomlarında, sorumlu etkendir. Diğer çoğu DNA vürüsleri gibi HPV de insan hücresinin nükleusu içinde replike olur. Virüsün hedef hücreleri, yassı epitel hücreleridir. Keratin tabakada kalınlaşmaya, hiperkeratoz gelişimine yol açar.

Epidemiyoloji:

Cinsel ilişki ile cinsel partnere ya da vertikal yoldan bebeğe bulaşır. Bebekte jüvenil başlangıçlı respiratuvar papillomların (tip 6 ve 11) gelişimine yol açar. Bütünlüğü bozulmuş cilde temas sonucu cilt siğilleri oluşmaktadır.

Hastalık Tablolan:

Hastalığı başlatan, cinsel ilişki gibi travmalar nedeniyle epitel bazal membranında bütünlüğün bozulması ve buradan içeriye virüsün girmesidir. HPV etkisi ile bazal membranı oluşturan hücrelerin bölünmesi uyarılır, papillomlar gelişir. Bir siğili oluşturan tüm hücreler başlangıçta ilk enfekte olan hücrenin bölünmesi ile meydana gelmiştir. Islak, nemli bölgelerde; vulva, vajina, anüs çevresi, peniste genelde birden çok, yumuşak, karnıbahar görünümünde, ağrısız lezyonlar oluşur. Enfeksiyon, enfekte hücrelerin ölümü ile sonuçlanır. Tip 16 ve 18, genital kanserlere yol açabilir. Sorumlu viral genler E6 ve E7'dir. Virüs, genital yassı epitel hücrelerinde bulunan, üremeyi baskılayan proteinlere bağlanır. Hücrelerin proliferasyonuna neden olur.

Tanı


Klinik olarak konur. Bazen servikste yassılaşmış lezyonlar kolayca tanınamayabilirler; bunlar, asetik asit ile dokunulduğunda beyaz renge dönerler. Kanser riski nedeniyle gereğinde biyopsi yapılarak tanı kesinleştirilmelidir. Ürediği hücrelerde tipik ve tanısal önemi bulunan, skuamoz hücrelerde piknotik çekirdek etrafında halo formasyonu vardır (koilositoz).

Tedavi


Özgün tedavisi yoktur. Ankarada JİNEKOLOG op dr, Meltem Erhan muaynehanesinde tanısı konarak tedavisi yapılmaktadır. Genital siğiller podofilin (sıvı ve oldukça toksiktir) ve triklorasetik asid gibi yakıcılar, kriyoterapi, lezyon içine interferon ve 5-FU verilmesi ile tedavi edilebilir. Cilt siğillerine de benzer şekilde sıvı nitrojen uygulanabilir. Cerrahi eksizyona da başvurulabilir.

 

 

 

Özet : İnsan Papılloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu , Virüsü HPV Enfeksiyonu Kısa Bilgiler
Anahtar Kelimeler : İnsan Papılloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu , Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu ,İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu , İnsan Papılloma Virüsü HPV Enfeksiyonu
 
Kürtaj | Kürtaj Ankara | Kızlık Zarı | Kızlık Zarı Ankara | Kızlık Zarı Tamiri Ankara | Kadın Doğum Ankara | Gebelik Ankara | Vajen Estetiği Ankara | Vajinal Estetik Ankara | Kızlık Zarı Dikimi Ankara | Vajinusmus Ankara | Ankara Kürtaj | Ankara Kızlık Zarı
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011