Jinekolojik anatomi muayanesi

Jinekolojik muayene bu amaçla geliştirilmiş özel muayene masalarında yapılmaktadır. Muayeneye başlanmadan önce idrar torbasının boşaltılması yararlı olacaktır. Jinekolojik muayeneye ilave olarak meme muayenesinin de yapılmasını önermekteyiz. Jinekolojik muayeneye başlamadan önce karın bölgesi gözden geçirilir. Karında göze çarpan herhangi bir kitle var mı? Muayene edilir.

Daha sonra jinekolojik muayeneye geçilir. Bütün muayenelerde olduğu gibi jinekolojik muayene de gözlemle başlar. Bu aşamada dış üreme organlarında göze çarpan herhangi bir kitle, renk değişikliği, erozyon ve bunun gibi anormallikler var mı, not edilir.

Daha sonra vagina içinin izlenmesine olanak veren spekulum muayenesine geçilir. Bu alet ile vagen duvarları bir birinden ayrılabilir. Ilık ve kayganlaştırılmış spekulum vagen içersine doğru ilerletilir ve bu sırada vagen duvarları, vaginal akıntı, akıntı varsa bunun özellikleri izlenir. Sonrasında spekulum vagina tepesindeki rahim ağzına ulaşır. Rahim ağzı (serviks) değerlendirilir. Servikal ektropion, erozyon, servikal akıntı, rahim ağzı kanseri bu muayene ile tespit edilir. Bu aşamada rahim ağzı bölgesinden smear denilen bir test için örnek alınır. Bu işlemlerin hiçbir aşamasında ağrı hissedilmez.

Vaginanın genişliği, esnekliği, vaginaya doğru idrar torbası (sistosel) veya barsaklardan (sistosel) olan bir fıtıklaşma var mı, değerlendirilir. Bu fıtıklaşma ve rahim sarkması olayı bir de ıkınma anında gözlenir.

Spekulum muayenesi bitirildikten sonra çıkartılır ve elle yapılan muayeneye geçilir. Bu muayene sırasında doktor bir eli ile vagina içersinden rahim ve yumurtalıkları muayene ederken diğer eli ile de karından bu muayeneye yardımcı olur. Bu muayene sırasında rahimim boyutları, pozisyonu, rahimden kaynaklanan herhangi bir tümoral oluşum var mı değerlendirilir. Daha sonra tüpler ve yumurtalıklar her iki yan tarafta muayene edilir. Yumurtalıkların boyutu nedir, tümör var mı, muayene sırasında ağrı var mı , bütün bunlar muayene sırasında değerlendirilir.

Jinekolojik muayene bitirildikten sonra eğer gerekli görülürse transvaginal ultrason yapılır

Ankarada  muaynehanesi  bulunan jinekolog op. Dr.Meltem Erhan  kızlık zarı,kızlıkzarı Ankara,kürtaj,kürtaj Ankara,küretaj,küretaj Ankara  vajen estetiği,vajen estetiği ankara ,gebelik,gebelik takibi,gebelik takibi Ankara ,ağrılı cinsel ilişki,ağrılı ilişki Ankara  ve diğer tüm kadın doğum konularında daha geniş bilgi için muaynehaneden iletişime geçiniz .
Tel   : 0312-4663929     0312-4671037

 

 

Özet : Jinekolojik anatomi muayanesi nasıl yapılır ,Jinekolojik anatomi muayanesi neden yapılır Kısa Bilgiler
Anahtar Kelimeler : jinekolojik kadın anatomi muayanesi ankara ,Kürtaj ,jinekolojik kadın muayahanesi ankara ,Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
anatomi muayanesi ankara , kadın muayanesi ankara , muayane ankara, kadın muayanesi ankara , muayane, jinekoloji kadın muayanesi ankara , ankara muayanesi , jinekolojik muayanesi ankara , jinekolojik kadın muayanesi ankara , jinekolojik kadın anatomi muayanesi ankara
 
Kürtaj | Kürtaj Ankara | Kızlık Zarı | Kızlık Zarı Ankara | Kızlık Zarı Tamiri Ankara | Kadın Doğum Ankara | Gebelik Ankara | Vajen Estetiği Ankara | Vajinal Estetik Ankara | Kızlık Zarı Dikimi Ankara | Vajinusmus Ankara | Ankara Kürtaj | Ankara Kızlık Zarı
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011