Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın

Kadın, vücudunun sesini dinlemeli Her kadının 20 yaşından itibaren belirli testleri yaptırması gerekiyor. Çünkü jinekolojik kanserler hem belirti vermiyor, hem de belirti verdiğinde tedavisi zorlaşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı .jinekolog operatör doktor Meltem Erhan güvenebileceğiniz rehberinizdir.

Bu sonuçlar ilk üç yılda olan değerlendirmelerdir. Hastalarımızın üç yıllık sağ kalımlarını değerlendirirken şunu göz önüne almak gerekir; rahim kanserinde tümör tekrarlamalarının yüzde 75'i ilk iki yılda olmaktadır. Yüzde 87'si ilk üç yılda olmaktadır. Sonuç olarak bu tümör tekrarlamalarında 2-3 yıl izleme çok önemlidir.

Rahim kanseri hastalarının sayısı nasıldır?

Amerika'da 2007 yılında beklenen rahim ağzı kanseri hastası 11.150, rahim kanseri ise 39 bin 80'di ve bu rakamın bu yıl 40 bini geçmesi bekleniyor. Rahim kanserli hastalarımızda ameliyatlarını yaptıktan sonra ortalama gözlem süresi 20 ay. uygulandıktan 12 ay sonra tümör tekrarlaması olmadı.

Jinekolojik kanserler içinde en tehlikeli olanı hangisidir?

Yumurtalık kanseri tüm jinekolojik kanserler arasında en öldürücü olanıdır. En önemli neden ise bu kanser türünün erken evrede belirtiler vermemesi ve herhangi bir bulgusunun olmamasıdır. Bu nedenle hastaların yüzde 75"ı bize 'evre üç' dediğimiz dönemde gelir. Çoğunlukla tedavi şansında nispeten geç kalınır. Yumurtalık kanseri rahim kanseri kadar çok görülmemekle birlikte, gelişmiş olan ülkelerde daha sık görülür. Az gelişmiş ülkelerde çok daha az görülür. Yumurtalık kanserinin beş yıllık yaşam şansı Yumurtalık kanseri nedeniyle ameliyat ettiğimiz hastaları ortalama 14 buçuk ay izledik.

Bu hastalardan tümörü tedaviden sonra tekrarlayan bir hastamız oldu.

Rahim ağzı kanseri nedeniyle size gelen hastalarda nasıl bir sonuç elde edildi? Rahim ağzı kanserli hastalarımızın büyük bir kısmı maalesef ameliyat aşamasını geçtikten sonra bize başvurdular. Ameliyat olabilecek durumda gelen rahim ağzı kanserli hastaları ameliyat sonrası ortalama 23 ay kontrollerini sürdürdük. Tümörü tekrarlayan ya da hastalıktan hayatını kaybeden hiçbir hastamız olmadı. Sadece bir hastaya ameliyattan sonra ışın tedavisi uygulamak zorunda kaldık.

Jinekolojik kanserlerin tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir?

Jinekolojik kanserlere yaklaşım bir ekip işidir. Tümör konseylerinde hastalarımızın tedavisini planlarken diğer branşlarla tartışmaktayız, iyi bir görüntüleme yöntemiyle çalışıyorsanız, veriler iyi veriliyorsa ameliyata hasta hakkında ve tümörün yaygınlığı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olarak giriyorsunuz.

Bunun yanında bir altyapı olması da gerekiyor, iyi bir radyolojik donanım gerekir. Ameliyat esnasında kan lazım olabiliyor, bu bakımdan kan bankası da çok iyi bir destektir. Bazen genel cerrahi ya da ürolojiyle birlikte ekip olarak girdiğimiz hastalar olabiliyor. Bizim için önemli olan hastayı tümörsüz olarak kapatmaktır. Özellikle rahim ve yumurtalık kanserinde bu çok önemlidir. Uygulamalardan evvel hastalarımızla ne yapacağımızı görüşüyoruz. Hastanın yazılı onayını da alıyoruz.

Özet :   Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın ,Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın
Anahtar Kelimeler :   Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın ,Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın ,Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın , Jinekoloğunuza gitmek için geç kalmayın
 
Kürtaj | Kürtaj Ankara | Kızlık Zarı | Kızlık Zarı Ankara | Kızlık Zarı Tamiri Ankara | Kadın Doğum Ankara | Gebelik Ankara | Vajen Estetiği Ankara | Vajinal Estetik Ankara | Kızlık Zarı Dikimi Ankara | Vajinusmus Ankara | Ankara Kürtaj | Ankara Kızlık Zarı
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011