KÜRTAJ

Kadın olsun, erkek olsun kürtaj kelimesini duymayan yok gibidir. Buna karşın yine pekçok kişi kürtajın sadece bebek aldırmak olduğunu düşünür. Oysa kürtaj en çok istenmeyen ya da zorunluluk durumunda gebeliğin sonlandırılması için uygulanan bir işlem olmasına karşın kelime olarak sadece bu işlem için kullanılan bir terim değildir. Ankarada bulunan Dr.Meltem ERHAN muaynehanesinde öncelikle kürtaj ile ilgili olarak yapılan görüşmelerle mudahalenin tüm riskleri anlatılarak kişiye bu konuyla ilgili detaylı rehberlik hizmeti verilmeye çalışılmaktadır.

Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir. Örneğin diş hekimleri de diş etlerindeki lezyonları temizlemek için kürtaj yaparlar. Sozcüğün doğru şekli kürtaj değil küretajdir. Ancak dilimize kürtaj olarak yerleşmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında kürtaj terimi rahim içerisinden herhangi bir dokuyu birtakım aletler ile kazıyarak alma işlemi için kullanılır. Bu dokular gebelik ürünü olabileceği gibi biopsi ya da tedavi amaçlı alınan dokular da olabilir.Kadın hastalıkları ve doğum bölümünce yapılan küretajlar iki aşamalıdır. Birinci aşama rahim ağzının genişletilmesi (dilatasyon), ikinci aşama ise küretajdır (curettage). Bu nedenle işlem için kullanılması gereken en doğru terim ingilizce Dilatation and Curettage kelimelerinin başharflerinden oluşan D&C'dir.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kürtaj kadın doğum hekimlerinin en çok uyguladığı cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Kürtaj Türleri

Kürtaj (kadın hastalıkları ve doğum'da kullanıldığı şekliyle) rahim içinden doku almak anlamına geldiğine göre sadece gebelik sonlandırmak için yapılmaz. Özellikle kanama bozukluklarında ve menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı küretaj yapılabilir. Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak vb. amaçlı kürtaj uygulanabilir.Jinekolog Operatör Doktor Meltem Erhan ankaradaki muaynehanesinde sizin için en güvenli mudahaleyi planlamaktadır.

Gebelik Boşaltımı

Doğrudan çiftin isteği üzerine fetal viabilite oluşmadan önce gebeliğin sonlandırılmasıdır. Burada fetal ya da maternal bir hastalık söz konusu değildir. Ülkemizde 1983 yılında çıkarılmış 2827 sayılı "nüfus planlamasına dair kanun" ile elektif abortus ve medikal abortus şartlan be¬lirlenmiştir. Buna göre annenin sağlığını teh¬dit eden bir hastalık olmadığı durumda gebe¬liğin 10. haftası doluncaya kadar elektif abortusa izin verilmektedir. 10 hafta üzerin¬deki abortus için medikal nedenler aranmak¬tadır.

ABORTUS TEKNİKLERİ

1) Cerrahi teknikler

a-Vakum küretaj: En güvenli yöntemdir. 13 haftaya dek kolaylıkla uygulanabilir. Lokal anestezi altında servikal kanal dilate edilerek negatif basınçla gebelik ürünü boşaltılır,

b-Dilatasyon ve küretaj (Dilatation and Curratage) (C)): Küretaj için vakum yerine keskin küret kullanılır. Komplikasyon oranı daha fazladır.

c-Dilatasyon ve (evakuasyon) boşaltma Ge­nellikle 13-20 haftada kullanılır. Paraservikal blok veya genel anestezi altında vakum küre­taj uygulanır. Fetusu parçalayıcı aletler gere­kebilir. Servikal kanalı açması için laminarya veya lokal prostaglandin kullanılması önerilir.

d-Histeretomi, histerektomi: Histeretomi prensip olarak küçük bir sezaryen ameliyatı­dır. Günümüzde bir abortus yöntemi olarak kullanılmaz. Histerektomi ise tıbbi endikas- yon varsa yapılır. Her iki operasyonun tek avantajı sterilizasyon yapma şansını vermesi­dir. Bu yöntemle postoperatif morbidite yük­sekliği nedeniyle fazla kullanılmaz.Üreme çağındaki kadınlarda en sık uygulanan kürtaj şeklidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır.

Probe Küretaj

Kanama bozukluklarında ve özellikle menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı yapılan işlemdir. Özel aletler (küret) ile rahim içi, bazal tabakaya kadar kürete edilir (kazınır). Şiddetli ve uzun süreli kanamalarda hem altta yatan sebebi tespit edebilmek, hem de kanamayı durdurmak için uygulanır. Bu açıdan bakıldığında aynı zamanda bir tedavi şeklidir. Bu işlem sayesinde endometrial hiperplazi, rahim kanseri, rahimde yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhisi konabilir. Ankarada bulunan kliniğimizde jinekolog operatör doktor Meltem Erhan tarafından probe kuretaj güvenle yapılmakta ve patolojik incelemesi konusundada hastaya destek olunmaktadır.

Fraksiyone küretaj

Uygulanış amacı probe küretaj ile hemen hemen aynıdır. Ancak burada rahimin içini döşeyen endometrium tabakasından ve rahim ağzının içini döşeyen endoservikal kanaldan ayrı ayrı örnekler alınır ve pataolojik tahlile gönderilir. Özellikle rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin ayrımında önemli bir teşhis aracıdır.

Revizyone küretaj

Kendiliğinden olan bir düşükten sonra içeride kalan parçaları temizlemek için yapılan küretaja verilen isimdir. Düşüğün tam olduğu yani içeride parça kalmadığı düşünülse bile revizyone küretaj yapılması prensiptir.

Ayrıca doğumdan sonra içeride plasenta parçaları kaldığından şüpheleniliyorsa, Boom küret adı verilen özel küretler ile kalan parçalar alınır. Bu işlemde revizyone küretaj olarak değerlendirilir.

Revizyone küretaj Nasıl yapılır

Hayatında ilk defa kürtaj olacak kadınlar işlemin nasıl yapıldığını bilemedikleri için büyük korku yaşarlar. Bazı kadınlar daha önceden bu tür bir operasyon geçirmiş arkadaşlarından duydukları sayesinde konu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu bölümde kürtaj işleminin nasıl yapıldığı ayrıntıları ile anlatılmaktadır. Kürtaj genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Ankarada bu konuda tecrübeli kliniğimiz personeli ve Dr. Meltem Erhan ve ekibi anestesizt doktorlarımız size uygun anestezi önerecektir.Lokal anestezi uygulandığında rahim ağzının her iki yanına ilaç enjekte edilir. Bu anestezi sadece rahim ağzı özel bujiler ile dilate edilirken duyulan ağrıyı digerdiğinden, lokal anestezi ile yapılan işlemlerde acı duyulabilir. Bizim tercihimiz kürtajın genel anestezi ile yapılması yönündedir. Bu sayede hem hasta ağrı ve acı duymaz, hem de işlemden kaynaklanan komplikasyon riski en aza indirilmiş olur.

Kürtaja karar vermeden önce sadece pozitif olan gebelik testine itbar edilmemeli, mutlaka ultrason ile gebeliğin varlığı ve rahim içinde yerleştiği teyid edilmelidir.

İşlem lokal anestezi ile yapılmış ise hasta 5-10 dakika dinlendikten sonra kalkabilir ve gidebilir. Genel anestezi uygulanmış ise hasta uyandırılır. Uyanma süresi genelde kullanılan ilaca bağlı olarak 5-10 dakika kadar sürer. Hasta 60-120 dakika kadar dinlendikten sonra evine gidebilir.

Eve giderken hiçbir kimse kişinin kürtaj olduğunu anlayamaz. Dışarıdan fark edilebilecek herhangi bir belirti yoktur. Evine gönderilen hastaya antibiyotik, ağrı kesici ve kanama azaltıcı ilaçlar verilebilir. Hasta genelde 1 hafta sonra ankarada bulunan jinekolog operatör dr. Meltem Erhan muaynehanesinde ultrason kontrolüne çağırılır.

Kürtaj sonrası 2-3 gün kadar kanama olabilir. Ancak hiç kanama olmaması da anormal bir durum değildir ve inceleme gerekmez. Kanama olmamasına rağmen şiddetli ağrılar var ise inceleme gerekir. >> Devamı

Özet :   Kürtaj Nasıl Yapılır ,Kürtaj Neden Yapılır ,Kürtaj Hakkında Bilgiler
     
     
Anahtar Kelimeler :   kürtaj yapılan yerler ankara küretaj anka,kürtaj ,kürtaj ,kurtaj ,ankarada kürtaj yapan yerler
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
ankara kürtaj , küretaj ankara, kurtaj fiyatlari ankara, kurtaj, ankarada kürtaj yapan yerler, ankara kürtaj, zar kızlık , kurtaj fiyat , kadın doğum doktor , anka kadın sağlığı merkezi
www.ankarajinekoloji.com - www.drmeltemerhan.com
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sok. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: meltem@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011