Sağlığınızı test edin!

Erken tanının gereklerinden biri olan testler, doğru zamanda ve doğru merkezde yaptırıldığında hayat kurtarıyor. Testte doğru zamanı kişinin yaşı ve yakınmaları belirtiyor.Erken tanının ön koşullarında biri olan testler, doğru zamanda ve doğru merkezde yaptırıldığında hayat kurtarıyor.. Testte doğru zamanı kişinin yaşı ve yakınmaları belirlerken; test sonucunun yeterli ipuçlarını içermesi için yapılan laboratuvar ya da görüntüleme merkezinin uluslararası standartlarda olması gerekiyor.

Testler belirli aralıklarla mutlaka yapılmalı

Türkiye'de büyük çoğunlukla hastaların şikayet evresinde test yaptırdığına dikkat çekiyor. Böyle olunca testin yalnızca hastalığın adını koymakla sınırlandırıldığını hatırlatan, hastalıkların ilerlediği dönemlerde yapılan testlerle tanı konulsa da tedavide çok başarılı olunamayacağını hatırlatıyor.

Erken tanı hayat kurtarır

Ankara jinekolog kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr,Meltem Erhan göre erken tanı hayat kurtarıyor. Kişide bazı hastalık risklerini erkenden belirlemek hastalığı önlemeyi mümkün kılıyor. Örneğin şeker hastalığı hastalık haline gelmeden önce bazı bulgular veriyor. Çoğunlukla bu bulgular önemsenmiyor. Şeker hastalığının kaçınılmaz olduğu kişilerde belki hastalık önlenemiyor ama zamanında test yapıldığında ertelenebiliyor. Hastalığın daha geç yaşlarda ortaya çıkması sağlanabiliyor. Testlerle kişinin yatkın olduğu hastalıklar belirlendiğinde, beslenme ve yaşam alışkanlıkları değiştirilerek o hastalığa yakalanma riski azaltılıyor hatta bazı hastalıkların ortaya çıkması hayat boyu engellenebiliyor.

20 yaşında meme kontrolü

Tozoplazmozis kendi kendini sınırlayan bir hasta¬lıktır. Fetal riskten dolayı, Avrupa'da fetal enfeksi¬yon olmaması durumunda tedavi için spiramisin kullanılmaktadır ama ABD'de sadece Gıda ve İlaç Kurulundan (FDA) özel izin alınarak bu tedavi uy¬gulanabilmektedir. Fetal enfeksiyon belirlenmişse, primetamin ve sulfadiazin'e eklenen folinik asit içe¬ren tedavinin fetal hasar ciddiyetini azalttığı gös¬terilmiştir. Enfeksiyonu önlemek için, hamile bayanlara, kedi atığı ya da feçesi ile temastan kaçın¬maları, bahçe işleriyle uğraşırken eldiven takmaları ve çiğ et ya da pastörize edilmemiş keçi sütü tüketiminden kaçınmaları önerilmelidir.

Ankara kadın hastalıkları ve doğum uzmanı jinekolog operatör doktor Meltem Erhan , tarama testlerinin 20 yaşında başlatılması gerektiğini vurguluyor. Bu testler yaş ve cinsiyete göre doktorlar tarafından belirleniyor. Örneğin, meme kanseri riskine karşı kadınların 20 yaşından itibaren memelerini kontrol etmeyi öğrenmesi gerekiyor. 40 yaşında itibaren yılda bir kez mammografi çektirilmesi, kolon kanserine karşı 50 yaşından itibaren yılda bir kolonoskopi yaptırılması öneriliyor. Menopoz sonrası kadınlarda her iki yılda bir DXA kemik dansitometrisi (yoğunluğu) testi osteoporozun belirlenebilmesi için gerekiyor. Erkeklerde 35, kadınlarda 40 yaşından itibaren hekim tarafından belirlenecek aralıklarla kan yağlarına baktırılması ise, kalp damar sisteminin korunması açısından son derece önemli olarak değerlendiriliyor.

Özet :   Sağlığınızı test edin ,Sağlığınızı test edin
Anahtar Kelimeler :   Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin ,Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin ,Sağlığınızı test edin , Sağlığınızı test edin
 
Kürtaj | Kürtaj Ankara | Kızlık Zarı | Kızlık Zarı Ankara | Kızlık Zarı Tamiri Ankara | Kadın Doğum Ankara | Gebelik Ankara | Vajen Estetiği Ankara | Vajinal Estetik Ankara | Kızlık Zarı Dikimi Ankara | Vajinusmus Ankara | Ankara Kürtaj | Ankara Kızlık Zarı
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011