C. Spiral Rahim içi araçlar (RIA)

Bazen metal veya yavaş salınım hormon içeren bükülebilir plastik araçlardır. Bakır salan tipleri spermin uterin kavi teden geçmesini engeller, progestin salanlar servikal mukusu kalınlaştırır ve endometriyal kalınlığı azaltırlar. Genelde, modern RIA'lar fertlizasyon veya konsepsiyonu engelleyerek etkilerini gösterirler.

Tipleri

Bakır içeren (Copper T 380A, Nova T, Multiload 375) ve hormon salan (Progestasert ve LevoNova/Mirena) tipleri mevcuttur.

Uygulama

Jinekolog Operatör Dr. Meltem Erhan tarafından tüm spiral türleri güvenilir ve kolay bir şekilde takılıp çıkarılabilir.

Avantajları

Gebeliği etkin olarak engellerler (her yıl için her 100 ka­dında % 0.3-1.0/100 gebelik oram) ve takılmasından hemen sonra etkinlik gösterirler. Bakirli olanlar uzun dönem koruma sağlarlar (8 yıla kadar). Acil postkoital kontrasepsiyon olarak kullanılabilirler (endometriyumun enflamatuvar cevabı olasılıkla implantasyonu engellemektedir) ve emzirmeyi etkilemez.

Dezavantajları

Uygun şekilde seçilen ve danışmanlık verilen kişi­lerde kullanmayanlara göre PID riski hafif artmıştır. Bu hafif artmış riskin çoğu RIA'nın takılması ya da çıkarılması ile ilişkilidir. Her adetten sonra ipi kontrol edilmelidir. Aletin takılmasını izleyen ilk birkaç ay içinde sıklıkla dismenore ve menoraji görülür. STD'ye karşı korun­ma sağlamazlar.

Dikkat gerektiren durumlar

Gebelik şüphesi varsa, halen devam   eden pelvik enfeksiyon, yakın zamana ait PID öyküsü veya pürü!an servisit durumlarında kullanılmamalıdırlar. Pelvik malignensi  veya açıklanamayan vaginal kanamalarda da uygulama yapılmaz. Bırdenfazla cinsel partneri olan veya immün dununu bozuk olan kadınlarda artmış enfeksiyon riski nedeniyle başka bir metod kullanılmalıdır.

Yan etkiler

Kramp tarzında ağn, anormal menstrüel kanama (irregüler ve fazla) görülebilir.

Komplikasyonlar

Uterin ve pelvik enfeksiyonlar (PID, aktinomiko zis), atılma, uterin perforasyon ve ektopik gebeliktir.

Özet :   C. Spiral Rahim içi araçlar (RIA)
Anahtar Kelimeler :   Spiral ,C. Spiral Rahim içi araçlar (RIA) ,Rahim içi araçlar
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
C. Spiral Rahim içi araçlar (RIA), Rahim içi araçlar, spiral, RIA, Rahim içi, Spiral, C. Spiral, dogum, kurtaj, gebelik
 
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011