Yetişkinler'de Aşı Olur

Hastalıklardan korunmada yaşamsal öneme sahip olan aşılar, yetişkinler için de uygulanıyor. Kimin hangi aşıyı yaptırması gerektiği yaşa ve sağlık durumuna göre değişiyor.

Aşı çalışmaları sürekli devam ediyor. Heyecanla bir kuş gribi aşısı bekliyoruz. Kırım Kongo, Hepatit C, AİDS aşılarını bekliyoruz. AİDS aşısı bekliyoruz. Çünkü en iyi korunma yolu hiç hastalanmamak.Tüm dünyada bebekler ve çocuklar için geliştirilen aşı politikalarını herkes çok iyi biliyor. Anneler, bebekleri doğar doğmaz onları aşıya götürüyor, belli bir yaşa kadar düzenli olarak aşı olmasını sağlıyorlar. Bu dönem bittiğinde aşılar da kesiliyor. Oysa birçok hastalık bizi hayatımız boyunca tehdit etmeye devam ediyor. Bu hastalıkların bir kısmına karşı geliştirilmiş aşılar erişkinlere de uygulanabiliyor. Bu aşılar özellikle hastalıkların bizi beklediği sonbahar ve kış aylarında sağlığımız için büyük önem taşıyor.

Grip aşısı

Kimler yaptırmalı: 65 yaş üzerindekiler, sık seyahat edenler, sağlık sektöründe çalışanlar, kalp, astım, diyabet, akciğer, AİDS, böbrek hastalığı olanlar, kanser tedavisi görmüş olanlar, kalabalık ortamda çalışanlar ve gebeliğinin ikinci ve üçüncü ayında olan gebeler mutlaka grip aşısı olmalı. Ne zaman yapılmalı: Grip salgını başlamadan önce, eylül ve ekim aylarında yapılması gerekiyor. Grip geçirilmezse Mart ayına kadar yapılabiliyor. Tekrarlama zamanı: Grip aşısını yılda bir kez olmak yeterli. Ama gribe neden olan virüsler her sene değiştiği için her yıl yeniden aşı yapılması gerekiyor.

Zatürree aşısı

Kimler yaptırmalı: Kalp, diyabet, böbrek ve akciğer hastalığı olanlar, karaciğer hastaları, kortizon kullananlar, kemoterapi alanlar, kronik alkol kullanan kişiler, dalağı alınmış hastalar ile 65 yaş üzerindeki herkes zatürree aşılarını düzenli olarak yaptırmalı.
Ne zaman yapılmalı: Daha önce yaptırmamış olanlar mutlaka tamamlamalı.
Tekrarlama zamanı: Zatürree aşısını bir kez yaptırmak yeterli. Ama aşı, bağışıklık sistemi iyi çalışmayan kişilerde beş yılda bir tekrarlanmalı.

Hepatit B aşısı

Hepatit B en çok yapılan aşılardan bir tanesi. Son yıllarda yenidoğanlara yapılıyor. Hepatit B, kan ve cinsel yolla çok kolay bulaşan bir hastalık. Manikür pedikür yaptırırken, tıraş olurken, rahatlıkla bulaşabilir. Bu yüzden bütün yetişkinlerin bu aşıyı olması gerekiyor.
Kimler yaptırmalı: Sağlık kurumu çalışanları, birden fazla cinsel partneri olanlar, Hepatit C hastalan, uyuşturucu alışkanlığı olanlar ve diyaliz hastaları mutlaka bu aşıyı yaptırmalı.
Ne zaman yapılmalı: Üç dozdan oluşan Hepatit B'nin, ilk dozu ile ikinci dozu arasında bir ay olmalı. Üçüncü doz Hepatit B aşısı ise ikinci dozdan beş ay sonra yapılmalı.
Yalnız önce test yapılarak hastalıkla karşılaşılıp karşılaşamadığına bakılmalı. Çünkü daha önce karşılaşıp, bağışıklık geliştirebiliyor.
Tekrarlama zamanı: Ömür boyu koruyor.

Hepatit A aşısı

Hepatit A, eskiden çocukluk döneminde en sık geçirilen hastalıklardan biriydi. Çünkü Hepatit A, özellikle dışkıyla kirlenmiş yiyecek ve içeceklerden bulaşıyor.

Artık hijyen ve kanalizasyon koşulları çok daha iyi olduğu için insanlar bu virüsle sık karşılaşmıyorlar. Bu virüs Hepatit B'ye göre daha kolay bulaşıyor. Çünkü ağız yolundan geçiyor. Ellerden, yemeklerden, tuvaletlerden kapabileceğimiz bir virüs. Hepatit A, çocukluk döneminde daha rahat atlatılırken, erişkinlerde ciddi sıkıntılara yol açabiliyor.
Kimler yaptırmalı: Test yapıldıktan sonra Hepatit A ile geçmişte herhangi bir şekilde karşılaşmadığı belirlenenler aşılanıyor.
Ne zaman yapılmalı: Aşı iki doz halinde uygulanıyor, ilk dozdan sonra ikinci doz için altı ay beklenmesi gerekiyor.
Tekrarlama zamanı: Hepatit A aşısı, ömür boyu koruma sağlıyor.

Tetanoz aşısı

Tetanoz aşısı, hastalığa yol açan mikroorganizmanın toksininden elde ediliyor. Bu aşı erişkinlerde difteri aşısıyla birlikte uygulanabiliyor.
Kimler yaptırmalı: Üç doz aşısı tamamlanmamış kişiler ve gebeler bu aşıyı yaptırmalı.
Ne zaman yaptırmalı: Çocukluk döneminde tetanoz aşısı tamamlanmadıysa ki Türkiye'de genelde tamamlanmamış oluyor, tekrarlanması gerekiyor. Üç doz uygulanan bu aşı, sıfırına, birinci ve 12. aylarda yapılıyor.
Tekrarlama zamanı:Tetanoz aşısının 10 yılda bir tekrarlanması gerekiyor.

Tekrarlama zamanı:Tetanoz aşısının 10 yılda bir tekrarlanması gerekiyor.
Primer Tek Doz Rapel ( 5 yıl sonra)

Özet :   Yetişkinlerde Aşı Olur ,Yetişkinlerde Aşı Olur
Anahtar Kelimeler :   Yetişkinlerde Aşı Olur, Yetişkinlerde Aşı Olur ,Hepsi
     
Google'da Bizi En Çok Bu Kelimelerle Aradınız :
Yetişkinlerde Aşı Olur , Yetişkinlerde Aşı Olur , Gebelikte Toxoplazmozis , Yetişkinlerde Aşı Olur , Gebelikte Toxoplazmozis , Yetişkinlerde Aşı Olur , Yetişkinlerde Aşı Olur , Yetişkinlerde Aşı Olur ,Gebelikte Toxoplazmozis , Yetişkinlerde Aşı Olur
 
Kürtaj | Kürtaj Ankara | Kızlık Zarı | Kızlık Zarı Ankara | Kızlık Zarı Tamiri Ankara | Kadın Doğum Ankara | Gebelik Ankara | Vajen Estetiği Ankara | Vajinal Estetik Ankara | Kızlık Zarı Dikimi Ankara | Vajinusmus Ankara | Ankara Kürtaj | Ankara Kızlık Zarı
Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sk. 76/9 Kavaklıdere - ANKARA
Tel : 0312 466 39 29 - 467 10 37 - Faks : 0312 468 85 58 E-Posta: info@drmeltemerhan.com
Opr. Dr. Meltem Özdemir ERHAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı. Tüm Hakkı Saklıdır.Copyright © 2011